У вівторок 25 листопада 2014 року,, відповідно до плану роботи РМК, відбулося засідання міжпредметної творчої групи учителів географії та історії «Роль географічного та історичного краєзнавства в процесі вивчення рідного краю». У засіданні взяли участь творчо працюючі учителі історії, географії, краєзнавства, а саме: Задорожний Роман- уч.історії Стільського НВК, який підготував цікаві питання для обговорення, підібрав архівні документи, що розкривали білі сторінки історії Миколаївщини, висвітлив хід розкопок на території Стільського городища, Грица Святослав- уч. історії Тернопільської ЗОШ І-ІІІ ст., заст. керівника творчої групи, Кахнич Анна- уч. історії Миколаївської ЗОШ №1, Казьмір Галина-уч. Миколаївської гімназії, Іваницька Галина-уч.геграфії Веринської ЗОШ, Королік Марія уч.географії Гірського НВК, Костко Мар’яна-уч історії Демнянського НВК та один із найвідданіших справі вивчення історії рідного краю, дослідник невідомих архівних фактів Гнатів Микола.
Учасникам засідання Задорожний Роман запропонував переглянути науковий документальний фільм кандидата історичних наук Ореста Корчинського «Стільське городище - столиця великокнязівської влади Великої або Білої Хорватії» та обговорити його сюжетну лінію, висловити свою думку про теорію походження печер на околицях нашого міста. Велику полеміку викликала думка автора фільму про те, що у минулому це був Храм Сонця дохристиянських хорватів. На розгляд творчої групи Микола Гнатів запропонував дослідження доктора історичних наук Леонтія Войтовича, який повністю заперечує цей факт і твердить, що печери- частина оборонних укріплень захисту східних кордонів Австро-Угорської імперії. Жива полеміка не залишила нікого байдужим.
Методист РМК Кузів Світлана доповнила, що Стільське городище — це найбільше місто Європи X століття нашої ери. Дуже ймовірно, що це центр літописних хорватів. А Т.Лутчин зауважила, що Білі хорвати тричі згадуються у Повісті минулих літ”: перший раз в переліку інших східнослов'янських племен, вдруге як учасники походу князя Олега на Візантію у 907році та втретє під час походу Володимира Великого на їхні землі у 992 році. Також білі хорвати згадуються в книзі Костянтина Багрянородного (імператор Візантії, історик, політичний діяч X ст.) “Про управління імперією”, в якій говориться, що хрещені хорвати (ті, що проживають на Балканах) походять від нехрещених хорватів, які живуть за горами Угорськими (cучасне Прикарпаття).
Учасники творчої групи виїхали в с. Дуброва, де крізь віки прийшов до нас камінь Диравець. Всі мали можливість доторкнутися до глибин української історії, пізнати її таємниці, відкрити для себе її глибину. І методичні рекомендації, які розробили учасники творчої групи якнайкраще допоможуть учителям провести на належному методичному рівні уроки вивчення рідного краю.
|