Учні 6-а, 6-б, а також 7-а та 7-б класів Миколаївського НВК пройшли бойовими стежинками воїнів УПА. Школярі та класні керівники Смолова Н.В., Куфлінська Г.В., а також вчителі біології Павлючик В.В. та географії Івашків Я.М. пройшли по маршруту Миколаїв - Бандерівські скелі, відвідали криївку Героїв на В.Волі, про яку Ярослав Михайлович розповів дітям багато цікавого. В с. Радів біля пам’ятника воїнам УПА хвилиною мовчання вшанували пам’ять Героїв УПА. Завершили свій похід молитвою біля каплички Писанка.
До криївки на Волі (з розповіді Івашківа Я.М.)
12.08.1949 р. в урочищі Бандерівські скали у криївці біля В. Волі, загинули, але не здалися відділам НКВС, 6 вояків УПА, яким було від 20р. до 29 р. У суботу 14.10.2006р., на свято Покрови Пресвятої Богородиці громадськість району провела там акцію приурочену річниці створенню Української Повстанської Армії. Захід розпочався на майдані біля сільської церкви. Пішою ходою учасники акції пройшли близько 2км до місця бою (криївка зроблена в скелі). Панахиду за загиблими відслужили отці С. Кос. (с. Стільсько, УГКЦ) та Р. Сотник (м. Миколаїв, УАПЦ). Спільне служіння 2 отців було символічним, оскільки серед загиблих 5 (2 подружні пари та ще 1 молодий чоловік) - жителі В.Волі та ще 1– уродженець Східної України з Хмельниччини. Виступали свідки бою, родичі загиблих та вчителька Марія Добрянська з хвилюванням розповіла детальні подробиці того часу. Виступав і син Февронії - Володимир Левицький. Була на панахиді і мати Февронії (85 літня жінка). Коли облавники окружили криївку, то Волинець, який працював слідчим, просив воїнів УПА, щоб вони здалися, але ті продовжували вести бій. Вони знали, що пощади їм не буде. Потім було чути поодинокі постріли і все затихло. НКВС зловили хлопчину із с.В.Волі, прив’язали його мотузкою і спустили до криївки. Вхід до криївки був тільки по дереву. Боялись, щоб декого не вбили із облавників. Тоді, як зрозуміли, що повстанці вбиті, ще раз постріляли в середину криївки і повикидали повстанців із скелі вниз. Їх поховано на цвинтарі у В. Волі. Художник Б.Левицький написав картину про воїнів УПА.
У наші дні, кожного року біля криївки в пам’ять про загиблих там повстанців відправляють панахиду священики із навколишніх парафій біля пам’ятника, де висить табличка з написом: «Прохожий зупинись і вклонись пам’яті тих, що на цьому місці. 12.08.1949 р. полягли за волю і державність України: Володимир Горчин - 21р. Февронія Дереш - 29 р. Катерина Заблоцька - 27 р. Степан Левицький - 21 р. Михайло Луцишин - 22р. Павло Чумак - 24 р.»
|